Odszkodowanie powypadkowe w Krakowie 

Jesteś ofiarą wypadku drogowego? Jestem adwokatem, który prowadzi sprawy o odszkodowanie powypadkowe w Krakowie. W tym artykule wyjaśnię Ci w jaki sposób możesz dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę od osoby odpowiedzialnej, a także dlaczego warto skorzystać z usług kancelarii prawnej. 

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie za wypadek drogowy (Kraków)? 

Podstawowym aktem prawnym regulującym odszkodowanie powypadkowe (w Krakowie) jest Kodeks Cywilny. Aby ustalić zakres odpowiedzialności musimy najpierw ustalić jaka szkoda powstała w wyniku wypadku. 

Szkody można podzielić na dwa rodzaje: 

  1. szkody rzeczowe – zniszczenie lub uszkodzenie mienia 
  2. szkody osobowe – wszelkie rany i obrażenia ciała, rozstrój zdrowia, w najpoważniejszych sprawach nawet kalectwo, bądź śmierć. 

Kolejną kwestia jest ustalenie kto odpowiada za powstałą szkodę, czyli do kogo będziemy kierować swoje roszczenie. Co do zasady odszkodowania można dochodzić tylko gdy sprawca spowodował szkodę z własnej winy (zasada winy). Jednak przy wypadkach drogowych sytuacja jest trochę inna, tzn. sprawca odpowiada nie na zasadzie winy, ale na zasadzie ryzyka. 

Oznacza to, że sprawca odpowiada za wypadek nawet jeśli nie powstał on z jego winy. Jest to wiec reguła znacznie przychylniejsza dla poszkodowanych. Jest jednak wyjątek – zgodnie z treścią art. 436 § 2 k.c. w wypadku, w którym uczestniczy więcej niż jeden pojazd mechaniczny, kierowcy odpowiadają względem siebie na zasadzie winy. Podsumowując: 

  • Przy wypadkach komunikacyjnych kierowca ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli nie odpowiada za powstanie wypadku (zasada ryzyka) wobec: pieszych, rowerzystów, współpasażerów 
  • Kierowca odpowiada za wypadki wynikłe z jego winy (zasada winy) wobec innych kierowców 

 

Odszkodowanie krok po kroku (Kraków) 

Należy pamiętać, aby pierwsze kroki aby otrzymać odszkodowanie powypadkowe (w Krakowie) trzeba podjąć niezwłocznie po wypadku.  

Po zabezpieczeniu miejsca stłuczki i upewnieniu się, że nie ma rannych, potrzeba spisać podstawowe dane sprawcy, jego pojazdu, jego ubezpieczyciela OC i numer polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli panuje zgoda co do przebiegu zdarzenia najlepiej przygotować już na miejscu zdarzenia oświadczenie o przebiegu zdarzenia, w którym sprawca weźmie odpowiedzialność za kolizję. Jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia albo nie chce współpracować, to należy zawiadomić o tym policję.  

Trzeba pamiętać również o udokumentowaniu dobrze miejsca wypadku, najlepiej wykonać zdjęcia wszystkich zniszczeń. Jeżeli odnieśliśmy rany i konieczna był wizyta w szpitalu dobrze jest gromadzić dowody wszystkich wydatków związanych z leczeniem   np. paragony za leki, specjalistów itp.    

Następnie należy wycenić poniesioną szkodę. Po ustaleniu odpowiedniej kwoty, szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi sprawcy zdarzenia, z powołaniem na jego nr polisy. Formalnie termin przedawnienia roszczenia wynosi 3 lata, lecz w praktyce zgłoszenia najlepiej dokonać jak najszybciej. Zgłoszeń zwykle dokonuje się przez formularze na stronach internetowych konkretnych ubezpieczycieli.  

 

Postępowanie po zgłoszeniu szkody 

Ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź na zgłoszenie o odszkodowanie powypadkowe (w Krakowie). W tym czasie ubezpieczyciel może chcieć samemu obejrzeć stan pojazdu po wypadku lub zlecić wykonanie ekspertyzy przez swojego specjalistę. Może też wzywać nas do przedstawienia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów. Wtedy termin do rozpatrzenia wniosku przedłużony jest do 90 dni. 

W odpowiedzi ubezpieczyciel może uznać w całości nasz wniosek (co się prawie nigdy nie zdarza), albo oddalić go lub ustalić wysokość odszkodowania na mniejsza niż wskazana we wniosku. 

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzja i uzasadnieniem ubezpieczyciela, to kolejnym krokiem jest wystąpienie z pozwem do sądu. 

 

Postępowanie odszkodowawcze przed sądem  

Walka o odszkodowanie w sądzie jest wymagającym zadaniem.  

Najważniejszym krokiem jest dobre napisanie pozwu i powołanie odpowiednich dowodów. Pozew należy złożyć przeciwko ubezpieczycielowi i ponownie przywołać dane sprawcy wypadku i nr jego polisy ubezpieczeniowej. Pozew podlega opłacie w kwocie zależnej od wysokości dochodzonego roszczenia, według art. 13 ustawy o kosztach sądowych. 

W pozwie należy wykazać dokładnie z czego wynika dochodzona kwota odszkodowania. Trzeba również wskazać, dlaczego stanowisko ubezpieczyciela jest błędne. Do dokonania wyceny konieczne będzie prawdopodobnie zgłoszenie dowodu z biegłego rzeczoznawcy. Do rzeczoznawcy można zgłosić się wcześniej, jednak opinia prywatna nie będzie miała waloru opinii sądowej. 

Gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu należy wycenić również kwotę zadośćuczynienia za poniesiona krzywdę. Nie ma na to prostej recepty, potrzebne jest doświadczenie i analiza orzecznictwa sądowego w podobnych przypadkach. 

Firma ubezpieczeniowa będzie najpewniej aktywnie kwestionować wszystkie nasze twierdzenia i dowody. Do prowadzenia takiego procesu konieczne jest zatrudnienie doświadczonego prawnika, specjalizującego się w dochodzeniu odszkodowań. 

 

Nieznany sprawca wypadku – co zrobić? 

Wszystkie powyższe rozważania dotyczyły sytuacji, gdy sprawca wypadku jest znany. Co można zrobić, gdy sprawcy nie można odnaleźć?  

W takiej sytuacji szkodę zgłosić można do dowolnej firmy zajmującej się ubezpieczeniami. Firma ubezpieczeniowa przekazuje następnie dokumentacje do specjalnie utworzonego na takie przypadki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (w skr. UFG) 

UFG nie pokrywa jednak wszystkich szkód. Wypłaca jedynie odszkodowanie za: 

  • szkody osobowe;  
  • szkody na mieniu, ale tylko jeśli w wyniku wypadku doszło do śmierci lub hospitalizacji na okres powyżej 14 dni.  

UFG wypłaca odszkodowanie co do zasady w terminie 30 dni od dnia otrzymania dokumentacji. W szczególnych wypadkach, gdy wymagane są dodatkowe wyjaśnienia, termin ten może ulec wydłużeniu o kolejne 14 dni 

 

Odszkodowanie za wypadek – adwokat w Krakowie 

Rolą adwokata w procesie odszkodowawczym jest zapewnienie jak najwyższej kwoty dla swojego klienta. Firmy ubezpieczeniowe chcą najczęściej uchylić się od zapłaty i robią wszystko, aby zapłacić jak najmniej.  

Walka z dużą firmą ubezpieczeniową z ogromnym kapitałem bez pomocy doświadczonego prawnika jest praktycznie nie możliwa. Proces może trwać nawet kilka lat i wymagać znacznej wiedzy prawnej i doświadczenia przed sądem. 

Nasza Kancelaria z sukcesami prowadzi sprawy odszkodowawcze na terenie Krakowa i reszty Małopolski. Aby zasięgnąć porady prawnej lub konsultacji wystarczy umówić się telefoniczne lub poprzez formularz kontaktowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.