Czy wiesz, że skazanie na karę pozbawienia wolności nie zawsze musi skończyć się pobytem w zakładzie karnym? Przy odpowiedniej postawie skazanego i warunkach technicznych możliwe jest uzyskanie zgody sądowej na “odsiedzenie” swojej kary w Systemie Dozoru Elektronicznego (w skrócie SDE) 

W tym wpisie opiszę jakie są przesłanki uzyskania zgody na wykonanie kary w SDE, jak w praktyce wygląda dozór elektroniczny (w Krakowie) oraz jakie prawa przysługują skazanemu w tym systemie. 

 

Na czym polega Dozór elektroniczny (w Krakowie)? 

Skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności co do zasady wykonuje tę karę na terenie zakładu karnego. W systemie dozoru elektronicznego jest inaczej – skazany odbywa karę przebywając w innym miejscu, określonym przez sąd – najczęściej miejscu zamieszkania.  

Opuszczać miejsce wykonywania kary skazany może tylko w ściśle określonych godzinach. Aby kontrolować wykonanie kary na nogę skazanego nakładany jest nadajnik połączony ze specjalnym urządzeniem elektrycznym, zainstalowanym w miejscu pobytu skazanego, tzw. “bransoletka”.  

Odbywanie kary pozbawienia wolności w miejscu zamieszkania jest znacznie lepsze dla skazanego niż pobyt w zakładzie karnym. Dozór elektroniczny (w Krakowie) daje komfort własnego mieszkania, możliwość kontaktu z bliskimi oraz pewną dozę wolności. 

 

System Dozoru Elektronicznego (w Krakowie) – przesłanki 

Aby skorzystać z dobrodziejstwa odbywania kary w Systemie dozoru elektrycznego potrzeba spełnić łącznie następujące przesłanki: 

1. Zasądzona kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku; 

2. Nie doszło do skazania w warunkach recydywy wielokrotnej, opisanej w art. 64 § 2 Kodeksu Karnego; 

3. Skazany posiada stałe, określone miejsce pobytu; 

4. Osoby dorosłe zamieszkujące razem ze skazanym wyraziły na piśmie zgodę na SDE; 

5. W miejscu zamieszkania skazanego są odpowiednie warunki techniczne do zainstalowania urządzeń obsługujących SDE;

6. Względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji ani inne szczególne okoliczności nie przemawiają za umieszczeniem skazanego w zakładzie karnym. 

Ostatnia wymieniona przesłanka zależy od uznania sądu, dlatego należy wskazać we wniosku okoliczności świadczące o prawidłowej postawie skazanego, takie jak okazanie skruchy, brak wcześniejszej karalności, podjęcie pracy itp. 

 

Wniosek o dozór elektroniczny (w Krakowie) 

Aby odbyć karę w systemie dozoru elektronicznego należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu penitencjarnego, w którym zapadł skazujący wyrok. Wniosek może złożyć sam skazany, jego obrońca, prokurator, kurator sądowy lub dyrektor zakładu karnego. 

Możliwe jest złożenie wniosku już w trakcie odbywania kary w zakładzie karnym. Najlepiej jednak nie czekać i zrobić to wcześniej, zaraz po uprawomocnieniu skazania.  

Złożenie wniosku o dozór elektroniczny (w Krakowie) co do zasady nie wstrzymuje wykonania kary pozbawienia wolności. Może zdarzyć się, że wyznaczony dzień zgłoszenia do zakładu karnego celem odbycia kary przyjdzie szybciej niż dzień rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku. Aby zapobiec takiej sytuacji można złożyć dodatkowo wniosek o wstrzymanie wykonania kary. 

Wstrzymanie wykonania kary zależy od uznania sądu, dlatego trzeba je dobrze uargumentować np. że wykonanie kary spowoduje utratę pracy, pogorszenie sytuacji rodzinnej itp. 

We wniosku najlepiej odnieść się do wszystkich wymienionych przesłanek. Należy załączyć też zgody na SDE współbojowników. Najwięcej uwagi najlepiej poświecić na uzasadnienie. Potrzeba uargumentować, że wykonanie w systemie wolnościowym będzie bardziej korzystne dla skazanego i lepiej zrealizuje cele kary. Ważne jest przedstawienie z dobrej strony postawy i rokowań na przyszłość skazanego. 

 

Harmonogram we wniosku o dozór elektroniczny (Kraków) 

We wniosku o dozór elektroniczny (w Krakowie) należy również precyzyjnie wskazać harmonogram, kiedy będziemy musieli przebywać poza miejscem wykonania kary i konkretne czynności jakie będą wtedy wykonywane.  

Najczęściej będzie to praca lub nauka, ale dopuszczalne jest również przeznaczenie czasu na zakupy, dojazd z i do pracy, kontakt z bliskimi czy ceremonie religijne, czyli np. msze świętą. Łączny czas poza miejscem wykonania kary nie może w trakcie jednego dnia przekroczyć 12 godzin.  

Poszczególne aktywności skazanego należy poprzeć dowodami np. zaświadczeniem od pracodawcy o godzinach pracy. Decyzja czy dana aktywność nie jest sprzeczna z istotą kary pozbawienia wolności oraz nie rodzi niebezpieczeństwa uchylania się od kary należy do sądu. 

 

Postępowanie po złożeniu wniosku 

Procedura po złożeniu wniosku jest następująca: najpierw, w terminie dwóch tygodni od złożenia wniosku do miejsca zamieszkania powinni przyjść technicy w celu zbadania czy możliwe jest zamontowanie urządzeń SDE. We wniosku podaje się dane kontaktowe, dzięki czemu można się z nimi umówić na konkretny dzień i godzinę. 

Potem, sąd penitencjarny wyznacza termin posiedzenia. Sąd ma w sumie 30 dni na wyznaczenie posiedzenia i wydanie postanowienia, licząc od dnia złożenia wniosku.  

Na posiedzenie sąd wzywa skazanego i jego obrońcę. Jeśli skazany przebywa w zakładzie karnym posiedzenie może odbyć się w zakładzie karnym. Możliwe jest też wysłuchanie skazanego zdalnie. 

W posiedzeniu bierze obowiązkowo udział prokurator. Wypowiada się on w przedmiocie wniosku, przychylając się do niego lub wnosząc o jego oddalenie. Jeżeli w sprawie brał udział kurator sądowy jest on również wysłuchiwany. Sąd może przesłuchać dodatkowo dyrektora zakładu karnego lub kuratora na okoliczność postawy skazanego w trakcie postępowania i po skazaniu. 

Posiedzenie kończy się postanowieniem uwzgledniającym bądź oddalającym wniosek. W postanowieniu uwzględniającym wniosek, sąd określa miejsce i czas wykonania kary, termin i sposób zgłoszenia się do podmiotu sprawującego dozór celem zamontowania SDE, harmonogram godzin, kiedy dopuszczalne będzie przebywanie poza miejscem wykonywania kary oraz poucza o prawach i obowiązkach związanych z SDE. 

Sąd może nałożyć też inne zobowiązania związane z SDE np. obowiązek świadczenia pracy, uczestnictwa w terapii itp. 

Natomiast jeżeli sąd odmówi zgody na SDE, to skazanemu przysługuje prawo do złożenia zażalenia w terminie 7 dni. 

 

Wykonywanie kary w SDE (w Krakowie) 

Po otrzymaniu postanowienia najważniejsze jest zgłoszenie się w wyznaczonym terminie do podmiotu dozorującego, który zamontuje dozór elektroniczny (w Krakowie). Termin ten jest zwykle bardzo krótki i wynosi nie więcej niż kilka dni.  

Niezgłoszenie się w terminie może skutkować uchyleniem zezwolenia na SDE i skierowaniem skazanego do odbycia kary w zwykłym trybie – w zakładzie karnym. 

Po skontaktowaniu się z podmiotem dozorującym należy umówić się na zamontowanie urządzeń SDE. Nieobecność w umówionym czasie również może skutkować uchyleniem zezwolenia. Po zamontowaniu urządzenia rozpoczyna się czas wykonywania kary i od tego momentu należy przestrzegać wszystkich związanych z karą obowiązków. 

Najważniejszym z nich jest, jak już wspomniano, nieoddalanie się z miejsca pobytu poza wyznaczonymi godzinami. W trakcie wykonywania kary można wnioskować do sądu penitencjarnego o zmianę harmonogramu jeśli powstanie taka konieczność.  

Pozostałe obowiązki skazanego, które narzuca dozór elektroniczny (w Krakowie) wymienione zostały w art. 43n k.k.w. 

Poza nagłymi wypadkami złamanie ustawowych lub nałożonych w postanowieniu dodatkowych obowiązków zależnie od okoliczności może, ale nie musi skutkować cofnięciem postanowienia o SDE i skierowaniem do wykonania kary w trybie zwykłym. 

 

Nagłe wypadki podczas SDE 

W nagłych przypadkach istnieje możliwość wnioskowania o oddalenie się z miejsca pobytu na dłuższy okres, nieprzekraczający 7 dni. Dotyczy to sytuacji wyjątkowych np. choroby w rodzinie lub ważnej sprawy osobistej. Zgodę na takie oddalenie może wydać kurator sądowy sprawujący nadzór nad wykonywaniem kary. 

Skazany może również wnioskować o udzielenie przerwy w wykonywaniu kary na zasadach ogólnych. 

W sytuacjach skrajnych, np. zagrożenia życia ludzkiego, kurator może zgodzić się na odinstalowanie nadajnika. Jeśli zagrożenie trwa dłużej niż 7 dni następuje procedura udzielenia przerwy w wykonaniu kary. 

 

Zakończenie dozoru elektronicznego 

Po wykonaniu kary dozór elektroniczny (w Krakowie) zostaje zakończony i urządzenia SDE zostają zdemontowane. Przedwczesne zakończenie dozoru elektronicznego skutkuje odbyciem reszty kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Na postanowienie o uchyleniu zezwolenia na SDE przysługuje zażalenie w terminie 7 dni. 

 

Podsumowanie 

Dozór elektroniczny jest niewątpliwą szansą dla skazanych na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zamknięcie w zakładzie karnym nawet na krótki czas często powoduje dalszą demoralizację i wyalienowanie skazanego. 

Składając wniosek o SDE należy pamiętać o wielu formalnościach i terminach. Aby znacząco zwiększyć szansę na powodzenie wniosku najlepiej zlecić sprawę profesjonalnej kancelarii zajmującej posiadającej doświadczenie w tworzeniu takich wniosków. 

Od lat zajmuję się sporządzaniem wniosków o dozór elektroniczny w Krakowie i pomaganiem skazanym w uzyskaniu korzystnego orzeczenia. Zachęcam do kontaktu i opisania swojej sprawy telefonicznie lub poprzez nasz formularz kontaktowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.