Dla wielu ludzi pierwsza wizyta u prawnika może być powodem do stresu. Często osoby przychodzące do kancelarii nie wiedzą czego się spodziewać ani jak się przygotować do takiego spotkania. Ten wpis ma na celu odpowiedzenie na najczęstsze pytania i wątpliwości jakie mają osoby korzystające po raz pierwszy z usług adwokata. 

 

Kiedy iść do prawnika? 

Uważam, że dobra praktyka jest następująca – jeżeli zastanawiam się, czy powinienem skorzystać z pomocy prawnika, to… powinienem z niej skorzystać. Ogromna ilość ludzi przychodzących do kancelarii ze swoimi sprawami przychodzi zbyt późno. Albo minął już termin do wniesienia środka zaskarżenia, albo sprawa jest na tak zaawansowanym etapie, że nie da się już nic zrobić, albo roszczenie się przedawniło… Czekanie z załatwieniem naszych spraw często powoduje, że znacznie pogarsza się nasza sytuacja. Dlatego zalecam, żeby jak tylko pojawią się wątpliwości nie zwlekać, tylko skorzystać z porady lub usług prawnika jak najszybciej. 

 

Jak się przygotować do pierwszego spotkania z prawnikiem? 

W pierwszej kolejności ważne jest, aby na spotkanie umówić się zawczasu, najlepiej telefonicznie. Adwokat ma często w trakcie dnia wiele obowiązków np. musi wyjść na rozprawę albo ma umówione spotkania. Jeżeli nie umówimy się na określony termin przed przyjściem może być tak, że adwokat nie da rady nas przyjąć, albo spotkanie będzie przebiegało w pośpiechu.  

Podczas umawiania się na spotkanie warto opisać kilkoma zdaniami w jakiej sprawie przychodzimy. Nie każdy adwokat zajmuje się wszystkimi sprawami i warto dowiedzieć się wstępnie czy zgłaszamy się do właściwej osoby. Dodatkowo, jeżeli sprawa jest zawiła albo nietypowa, adwokat może również chcieć przygotować się do konsultacji. 

Przed spotkaniem należy również przygotować wszystkie materiały istotne dla spotkania. Głównie odnosi się to do dokumentów takich jak spisane umowy, dokumenty urzędowe, a jeśli sprawa jest już na etapie sądowym także pisma z sądu, szczególnie jeżeli zapadły już jakieś orzeczenia. Adwokat zwykle nie będzie w stanie nam pomóc bez zapoznania się z dokumentacją dotyczącą sprawy. 

 

Jak przebiega pierwsza wizyta u prawnika? 

Pierwsze spotkanie z prawnikiem zazwyczaj trwa około godziny. Na początku adwokat poprosi nas, aby zreferować mu stan faktyczny sprawy. Dobrze jest od razu sprecyzować jakie mamy oczekiwania w stosunku do adwokata, tzn. czy potrzebujemy konkretnej porady, czy sporządzenia pisma, czy chcemy, aby poprowadził nam sprawę w całości. Natomiast jeżeli na tym etapie jeszcze nie wiemy co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, możemy dojść do tego razem z prawnikiem po tym jak przeanalizuje on naszą sytuację. 

Warto również przygotować sobie na piśmie najważniejsze kwestie, które chcemy poruszyć, albo listę pytań, które chcemy zadać. Często w trakcie rozmowy niektóre detale mogą nam umknąć, dlatego dobrze mieć czym się podeprzeć, żeby niczego nie pominąć. 

Ważne jest, aby podczas przedstawiania swojej sytuacji być precyzyjnym i szczerym. Każdy adwokat związany jest tajemnicą adwokacką. Rozmowa zawsze prowadzona jest w pełnym zaufaniu i nic co zostanie powiedziane nie wyjdzie poza ściany biura kancelarii. Nie znając wszystkich okoliczności adwokat nie może udzielić odpowiedniej porady. 

Po wysłuchaniu naszej sprawy adwokat może mieć dalsze pytania, a także potrzebować czasu na przeczytanie przekazanych dokumentów albo skonsultowanie się z przepisami. Często klienci mają wadliwe przeświadczenie, że dobry prawnik zna prawo tak dobrze, że wszystko mówi “z głowy” i nie potrzebuje zaglądać do kodeksów czy komentarzy. W rzeczywistości rzetelni prawnicy często sprawdzają przepisy. Prawo współcześnie zmienia się tak często i nieprzewidywalnie, że nie da się być na bieżąco ze wszystkim. Jednocześnie doświadczenie uczy, że zawsze lepiej być przezornym i wszystko sprawdzać nawet dwa razy dla pewności. 

Po przeanalizowaniu całokształtu sprawy prawnik postara się spełnić nasze oczekiwania i przedstawić nam rozwiązanie najbardziej dla nas korzystne. Możliwe jest wtedy od razu ustalenie dalszego planu działania, np. terminu na jaki ma być wykonana dalsza czynność taka jak sporządzenie pisma albo pozwu. Od razu podczas pierwszej wizyty adwokat może sporządzić nam pełnomocnictwo dla siebie do reprezentacji w sprawie i dać do podpisania. 

 

Ile kosztuje wizyta u prawnika? 

Konsultacja prawna kosztuje w mojej kancelarii od 200-300 złotych za godzinne spotkanie, zależnie od poziomu skomplikowania sprawy oraz ilości zagadnień jakie klient chce rozwiązać. Taki jest też koszt 1 godziny pracy, jeśli umówimy się na stawkę godzinową. Jeżeli podpisywane jest pełnomocnictwo, które trafia następnie do organu lub sądu, podlega ono opłacie skarbowej w kwocie 17 zł od osoby. Klient może wedle wyboru wpłacić opłatę samodzielnie na odpowiednie konto albo przekazać ją adwokatowi.  

Za sporządzenie pisma, opinii prawnej albo prowadzenie sprawy stawka ustalana jest indywidualnie z klientem i nie sposób określić jej ogólnie. Jako adwokat dokładnie analizuję każdą sprawę i wyceny dokonuję dopiero kiedy wiem jakie czynności będę musiał podjąć i jak duży nakład pracy włożyć w daną sprawę. Po dokonaniu wyceny klient jest zawsze informowany co składa się na wynagrodzenie dla mnie jako adwokata. 

O dokonanie wstępnej wyceny usługi można także poprosić przed wizytą poprzez formularz kontaktowy znajdujący się w zakładce  „Kontakt”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.